Logo Przyjazny psycholog

Osobowość neurotyczna

Po ukończeniu studiów, poszłam do pracy. W dwóch miejscach rekomendowanych przez wujka, pracowałam przez parę miesięcy, jednak zostałam zwolniona. Miałam poczucie porażki, czułam się przegrana, niepotrzebna, nie mogłam się pozbierać. Z czasem zostałam zatrudniona w innej firmie. Po pewnym czasie sama z niej zrezygnowałam, bowiem nie mogłam znieść plotek współpracowników. Podobnie było w innych miejscach pracy.  Denerwowało mnie to, że koleżanki i koledzy oprócz pracy plotkowali na temat innych zatrudnionych w firmie. Obecnie pracuję ale łapię się na tym, że wymagam od siebie zbyt wiele. W pracy jestem wiecznie spięta, obawiam się, że ktoś coś powie uszczypliwego na mój temat, że zostanę negatywnie oceniona, wyśmiana. Spaliłabym się ze wstydu.

Poznałam Kamila, zamieszkaliśmy razem. Według mnie dobrze nam było ze sobą. Jednak on pewnego dnia zamknął drzwi i odszedł w siną dal. To był dla mnie szok. Nie rozumiem do dzisiaj dlaczego mnie zostawił.

Obecnie unikam kontaktów z ludźmi. Zamknęłam się w sobie. Nie mam chłopaka. Rodzina wywiera na mnie presję bym wychodziła do klubów, kogoś poznała, miała swoje zainteresowania. Chcą bym wyszła za mąż, stworzyła rodzinę. Im bardziej nalegają, tym bardziej się złoszczę, tym bardziej się zamykam w sobie.

Wstydzę się też tego, że mimo swoich 30 lat, podczas rozmowy z drugą osobą czerwienieje mi twarz i szyja. To dla mnie bardzo krępujące. Nie wiem jak mam sobie poradzić sama ze sobą.

Osobowość neurotyczna

Przedstawiona historyjka opisuje typową osobowość neurotyczną. Neurotyzm charakteryzuje się trwałą tendencją do doświadczania silnych stanów emocjonalnych i nadwrażliwością emocjonalną. Uczucia, które im towarzyszą mają najczęściej negatywny charakter, dotyczą zamartwiania się, przygnębienia. Neurotycy często cierpią na ataki paniki, lęki oraz choroby psychosomatyczne. Osoba z osobowością neurotyczną  nadmiernie przeżywa różnego rodzaju sytuacje oraz skupia się na sobie oraz na emocjach - identyfikując się z nimi.  

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa, budowania wartościowych związków, opanowania stresu, lęku i napięcia - skorzystaj z konsultacji z psychologiem również online. Zapraszam.

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Popularne słowa kluczowe...