Logo Przyjazny psycholog

Czy depresja zależy od diety?

Depresja a dieta. Czy jedzenie wpływa na stan emocjonalny?

Jedzenie a depresja

Depresja nie zależy bezpośrednio od diety, ale istnieje silne powiązanie między tym, co jesz a twoim samopoczuciem. Pewne badania sugerują, że dieta bogata w przetworzone produkty spożywcze, takie jak fast foody, słodycze i napoje gazowane, może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji. Z drugiej strony, zdrowa dieta, bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy i nasiona, może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. 

Depresja a brak witamin i minerałów

Czy brak witamin wpływa na depresję?

Osoby, które jedzą zdrowe i zrównoważone posiłki, często czują się lepiej i mają większą energię. Staranie się o odpowiednią dietę może wpływać na mózg, jego funkcjonowanie i wydzielanie neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina, które są związane z poprawą nastroju.

Witamina D3. W postawaniu zaburzeń depresyjnych ma znaczenie wiele czynników i mechanizmów, jak wskazują wyniki badań jednym z nich może być niedobór witaminy D3. Niedobór bądź graniczny poziom witaminy D3 występuje w populacji ogólnej powszechnie i szacuje się że może dotyczyć nawet jednego miliarda osób.

Układ nerwowy jest również bardzo wrażliwy na brak witaminy B12, co może skutkować objawami takimi jak drażliwość, zmęczenie, obniżony nastrój czy innymi symptomami przypominającymi depresyjne.

Niedobór magnezu  może powodować: nadpobudliwość nerwową, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia pamięci i orientacji, stres, niepokój, zmęczenie, depresję, a nawet zwiększone ryzyko zawału serca. Z badań wynika, iż suplementacja magnezem dość szybko poprawia stan chorych ze średnio nasiloną depresją. 

Kwasy tłuszczowe Omega 3 odgrywają ważną rolę w regulacji przepływu neurotransmiterów oraz sygnałów nerwowych, a także zmniejszają produkcję wolnych rodników, co przynosi korzyści w walce ze stresem oksydacyjnym. Ważny jest stosunek kwasów omega 3 do kwasów omega 6. Odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 powinien wynosić między 1:1 do 1:5-6. Optymalna proporcja dla kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 to 3:1. Z kwasów omega-6 powstają związki prozapalne, zatem ich stały nadmiar prowadzić może do nadmiernej skłonności do stanów zapalnych, podatności organizmu na alergie, zachwiania równowagi immunologicznej czy nadmiernych podziałów komórek nowotworowych. Z kolei kwasy omega-3 przekształcane są w organizmie do związków przeciwzapalnych i hamujących podziały komórek nowotworowych. Kwasy linolowy (omega-6) i α-linolenowy (omega-3) współzawodniczą o te same enzymy, stąd też nadmiar kwasu omega-6 prowadzi do większej koncentracji pochodnych kwasów omega-6 i zahamowania syntezy pochodnych kwasów omega-3: eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA).

Dobrym źródłem kwasów omega 3 jest łosoś, śledź, makrela, sardynki, pstrąg, algi i kryl antarktyczny. Olej lniany, olej sojowy, olej rzepakowy, nasiona lnu i orzechy włoskie zawierają natomiast głównie kwas alfa-linolenowy (ALA).

Badania pokazują istotny statystycznie związek między niedoborami selenu a depresją. Dieta uboga w selen zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby, natomiast suplementacja selenem prowadzi do poprawy nastroju i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania stanów lękowych (w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo).

Cynk ma szczególne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu immunologicznego. Niedobór cynku objawia się obniżoną aktywnością, a także osłabieniem pamięci oraz koncentracji.

Badania Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CM UJ oraz Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk pokazały, że u pacjentów w fazie depresji stężenie cynku jest niższe, niż u osób zdrowych, natomiast podczas reemisji choroby poziom tego pierwiastka u obu grup był porównywalny. Te i inne badania dostarczają dowodu na przeciwdepresyjną aktywność cynku.

Warto podkreślić, że depresja to złożone zaburzenie, które wynika z wielu czynników, takich jak genetyka, zaburzenia hormonalne, stres, traumy lub problemy emocjonalne. Niemniej jednak, zdrowa dieta może być ważnym elementem w kompleksowym podejściu do radzenia sobie z depresją. Zawsze ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby uzyskać indywidualną ocenę i poradę w przypadku depresji.

Głównymi, początkowymi czynnikami wywołującymi depresję i nerwicę są bez wątpienia stresory a więc długotrwały stres (np. stres w pracy, na uczelni) lub bardzo silny stres np. śmierć bliskiej osoby, rozwód. Terapia i wsparcie psychologa bardzo skutecznie wpływają na wykrycie głównych inicjatorów depresji i zmianę stylu życia, co prowadzi do powrotu pacjenta do pełni życia i odczuwania radości. 

Reasumując - dieta i styl życia mają niewątpliwie wpływ na zdrowie człowieka, w tym na zdrowie psychiczne, odporność na stres i kondycję układu nerwowego. Warto zadbać o dobrą i naturalną dietę, składającą się z produktów nieprzetworzonych, w której nie brakuje warzyw, owoców, orzechów i nasion, zawierającą składniki przeciwzapalne. 

W przypadku potrzeby wsparcia psychologa, opanowania stresu, lęku i napięcia - rekomendujemy rozmowę / konsultację z psychologiem również online. Zapraszam.

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Imiona i nazwiska są fikcyjne. Wszelka zbieżność jest przypadkowa. Wszelkie przedstawione zdarzenia i osoby są fikcyjne.